انواع ايزوگام

از انواع ايزوگام برای حفاظت ساختمان در برابر برف و باران و جلوگیری از ایجاد خسارات ناشی از این پدیده طبیعی استفاده می شود. آب ناشی از برف یا باران اصولاً از طریق سقف وارد ساختمان می شود، از این رو عایق کاری سقف بسیار حائز اهمیت است و راهکارهای مختلفی برای اجرای آن وجود دارد.

ایزوگام‌ها را براساس نوع ساخت ، مواد تشکیل دهنده ، نوع روکش و … به چند نوع تقسیم می کنند که هر نوع متناسب با استفاده ای که از آن می شود ساخته می شود. انواع ایزوگام‌ها می‌تواند در قیمت ایزوگام و همچین قیمت نصب ایزوگام تاثیر بسیاری داشته باشد.

مواد تشکیل دهنده ی ایزوگام از قیر و مواد نفتی و الیاف مصنوعی است که هرکدام براساس نوع مواد به کار رفته در آن به چند دسته تقسیم می شوند. ایزوگام ها براساس ماده اصلی تشکیل دهنده، لایه های به کار رفته در آن ها و روکش شان به دو گروه تقسیم می شوند.

ايزوگام پليمري (BPP):

این ایزوگام از قیر خالص که از تقطیر نفت خام حاصل می شود، تولید می گردد. در تولید ایزوگام پلیمری از 70 درصد قیر خالص به همراه پودر تالک، تیشو، پلی استر، پوشال گونی پلاستیکی و فیلم پلی اتیلن استفاده می شود. برای تهیه ی این نوع از ایزوگام قیر ، مواد نفتی و چند نوع محصول پتروشیمی دیگر را با هم مخلوط می کنند و بعد این مخلوط را در کارخانه به صورت ایزوگام عرضه می کنند . از جمله مواد دیگری که در این نوع ایزوگام استفاده می شوند می توان به پلی استر ، لایه ی آلومینیوم و تیشو اشاره کرد که ترکیب همه ی این مواد با هم می توانند لایه ای محکم ایجاد کنند که از نفوذ هرگونه مواد نفتی و آب جلوگیری میکند .براي روش تهيه اين ايزوگام ایزوگام چنین است که این مواد در دستگاه ساخت پلیمر میکس و پخته می شوند و به مایع پلیمر یا اصطلاح عامیانه شیره ایزوگام تبدیل می شوند که در خط تولید این پلیمر را تبدیل به ایزوگام می کنند.

انواع ايزوگام BPP

ایزوگام دمیده (BOF):

نوع دوم ايزوگام كه ايزوگام دميده نام دارد در تولید این ماده از قیر دمیده شده استفاده می شود. عمر این ایزوگام در مقایسه با سایر نمونه ها کوتاه تر است و کیفیت آن پایین تر می باشد. میزان نفوذپذیری قیر دمیده در مقایسه با قیر خالص کمتر است و واکنش آن نسبت به تغییرات آب و هوایی محسوس نیست. ایزوگام دمیده درجه نرمی بالایی دارد و از آن برای اندودکاری و پوشش بام استفاده می شود. ماده ی اصلی برای ساخت این نوع از ایزوگام‌ها قیر است . این نوع ایزوگام‌ها از دمیدن هوا به یک مازوت یا نفت کوره ای درست می شوند به همین دلیل به این نوع از ایزوگام‌ها ایزوگام‌های دمیده می گویند . این نوع از ایزوگام نسبت به ایزوگام‌های پلیمری از قدرت وعمر کمتری برخوردار هستند که باعث می شود دارای ضریب نفوذ بیشتر باشند و مقاومت کمتری در برابر آب و مواد نفتی داشته با شند . از این نوع ایزوگام‌ها بیشتر در اندود کاری ، باتری موتور و ساخت ورق های پوشش بام استفاده می شود .

انواع ايزوگام

Rate this post

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *